“Чудово спланований проект” – Олександр Літус поділився враженнями про “дерматологічний десант” ПДМШ на Луганщині
Завідувач кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика професор Олександр Літус був гостем передачі “Форум громадського здоров’я” – спільному телевізійному проекті телеканалу ТБ-7 та Національної медичної палати України. Вів передачу відповідальний секретар НМП Сергій Кравченко.
Олександр Літус кілька днів тому повернувся з Луганщини, де разом з двома аспірантами своєї кафедри – Анною Стовбир та Іриною Літус – два дні працювали в Попасній та Лисичанську в складі “дерматологічного десанту” Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова. Ведучий передачі Сергій Кравченко також пов’язаний з ПДМШ – очолював ротацію шпиталю в зоні АТО у травні минулого року.
Відповідаючи на запитання про свої враження від спільної роботи з ПДМШ та ситуації на Сході в цілому, Літус подякував за запрошення до складу мобільного шпиталю і порівняв досвід своєї останньої поїздки з тим, як було на початку війни (Олександр Літус часто бував на Сході в рамках власного проекту “Мобільна дерматологічна клініка”).
“Коли у 2014 році починався спротив на Сході, не було достатньо доброї організації, особливо з точки зору вузьких спеціальностей… Ця поїздка [з ПДМШ] кардинально відрізнялася насамперед тим, що була чудово організована. І я хочу подякувати всій бригаді вашого – тепер уже нашого – мобільного шпиталю. Особливо хочу подякувати моєму особистому товаришу [віце-президенту – головному лікарю ПДМШ] Дмитру Вернигору”, – сказав Літус.
Він наголосив, що проект було чудово сплановано стосовно цільових груп, була дуже професійно підібрана команда лікарів – вузьких спеціалістів (одночасно з групою дерматологів у Попасній працювала й мобільна група дитячих лікарів). За його словами, ця команда “максимально перекривала потреби, які на сьогоднішній день існують у цій зоні – не тільки серед військових, а й серед мирного населення. Можливо, зараз – передусім мирного населення. Бо, як би там не було, військова складова медичної допомоги більш-менш налагодилася”.
Зокрема Літус розповів, що в Лисичанську на базі обласного шкірно-венерологічного диспансеру лікарям з Києва вдалося прийняти пацієнтів майже з усієї Луганської області, а також провести навчання місцевих лікарів. “Прооперували п’ятьох [пацієнтів] там же на місці “на коліні”, – сказав він. – Справа в тому, що там обладнання закупили – і дерматоскопи, і електрохвильовий ніж – але ніхто не вмів ними користуватися. Ми провели майстер-клас і навчили місцевих лікарів, як то робити”.
Чи помітні зміни на краще у медичному забезпеченні на Сході порівняно з 2014 р.? На думку Літуса, якщо казати про екстрену допомогу – так: “Усе налагоджено. Операційні працюють, швидко доставляють [поранених]. Тобто в цьому плані, начебто, нормально. Стосовно вузькоспеціалізованої допомоги, цього немає. Уявіть собі, що в чотирьох районах Луганської області немає дерматологів. У Поясній та Лисичанську ми оглянули 170 людей тільки за два дні. І це при тому, що інформація про наш приїзд з’явилася незадовго до нього. Якби раніше, людей було б набагато більше”.
Олександр Літус звернув увагу на те, що під час будь-яких військових конфліктів стрімко зростає рівень захворювань, що передаються статевим шляхом. “Наприклад, під час Другої світової війни захворюваність на сифіліс зросла в сорок разів. Гадаєте, зараз сталося диво, і того немає?” – риторично запитав лікар.
Він також висловив задоволення повною підтримкою місії з боку обласної влади та співпрацею з головними лікарями установ, на базі яких проводили обстеження.
Учасники передачі також обговорили ряд інших питань.