Девід Вільямс: “Хотів би, щоб решта світу знала більше про те, що відбувається в Україні”
Три експерти з конституційного права з Індіанського університету провели перші два дні свого перебування в Україні в короткій поїздці її східним регіоном вздовж лінії фронту неоголошеної гібридної війни, яку Росія веде проти України. На сході гості також зустрічалися з лікарями Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова, які працюють там протягом місячної ротації.
Проф. Девід Вільямс та аспірантки Бріттані Шелмон і Речел Майєрс з Центру конституційної демократії прибули до Києва в суботу з коротким візитом, аби поділитися досвідом конституційного процесу в умовах збройного конфлікту. Хоча в Україні вони вперше, експерти, на відміну від більшості гостей, вирішили залишити знайомство з українською столицею на потім і вже в неділю вирушили на схід, аби побачити все на власні очі. До зони проведення Операції об’єднаних сил їх привезли голова Наглядової ради ПДМШ Геннадій Друзенко і віце-президент шпиталю з питань логістики Ігор Буйвол.
“Вважаю, мобільний госпіталь виконує неймовірно чудову роботу у вкрай складних умовах, – поділився думкою проф. Вільямс після поїздки. – Видно, що всі вони [медики-добровольці] роблять це через любов до своєї країни. Як для сторонньої людини, це дуже надихає”.
Перша зупинка подорожі була в Авдіївці, одній із гарячих точок війни в Донецькій області. Гостям показали наслідки обстрілів житлових кварталів через лінію фронту з окупованої території, у тому числі – знаменитий будинок з муралом австралійського художника Ґвідо Ван Гелтена. Ніч вони провели в палаті Центральної районної лікарні в Попасній Луганської області, а в понеділок група вирушила до Києва, по дорозі заїхавши до лікарні в Гірському.
За словами Вільямса, який має досвід роботи під час збройного конфлікту в Бірмі, до цього візиту він переглянув десь вісім документальних фільмів і прочитав 17 книг про Україну, хоча більшість із них з довоєнного часу. Утім, він побачив тут ситуацію, яку, по суті, очікував побачити.
“Виглядає дуже схоже на те, як це показано в документальних фільмах. Я провів багато часу у джунглях Бірми в районах військових дій, але там ці райони є дуже мобільними. В Україні мене найбільше вразив заморожений характер конфлікту. У Бірмі він рухається по всій країні. В Україні ж там – окуповане місто, тут – неокуповане, вночі прилітають міни, і це дуже відрізняється від того, що я бачив в інших місцях”, – розповів він.
Він також зізнався, що йому важко зрозуміти характер конфлікту в Україні, “де міни перелітають лінію фронту взагалі без жодної причини”. “Відсутнє явне бажання зайняти нову територію. Відбувається обстріл просто заради обстрілу, і це не схоже на те, що я бачив раніше. Видається дуже дивним”, – сказав професор.
Як розповіла Бриттані Шелмон, її найбільше здивувало те, наскільки близько до зони конфлікту живуть багато людей, не переїжджаючи на проживання до іншого місця: “Зазвичай ми бачили, як я розумію, що люди мають тенденцію переїжджати подалі від зони конфлікту”. Вона також додала: “Гадаю, в [американських] ЗМІ має місце хибне уявлення про цей конфлікт у сенсі хто воює з ким. Я думаю, люди нерідко сприймають його як громадянську війну”.
Підсумовуючи поїздку, проф. Вільямс сказав: “Ми побачили лише частину України, що постраждала від війни. Хотів би, щоб решта світу знала більше про те, що відбувається тут, і про сміливість та ідеалізм людей під вогнем – те, як вони продовжують жити своїм життям незважаючи на щоденну загрозу”.