Відповідь Генштабу медикам-добровольцям: finita la commedia
Цей заголовок не стосується світлини, якою ми ілюструємо статтю. Бо життя і здоров’я наших захисників – аж ніяк не комедія. Комедія – дуже сумна – те, що передувало нещодавній відповіді начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України генерала армії Віктора Муженка на звернення народного депутата Юлії Тимошенко. Цю відповідь, датовану 09.10.2018, сьогодні опублікував на Facebook голова Наглядової ради Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова Геннадій Друзенко.
У своєму зверненні від 19 вересня Тимошенко назвала неприйнятною ситуацію, коли медичні працівники, відряджені для надання медичної допомоги в райони проведення ООС, офіційно не залучаються до цієї операції та напівлегально працюють у зоні збройного конфлікту. Вона також закликала Генеральний штаб ЗСУ “не просто толерувати фактичну присутність цивільних медиків-добровольців у військових частинах, а офіційно залучати їх до проведення ООС з виданням відповідних наказів, як це було під час проведення АТО”.
Якщо спростити, відповідь генерала є такою: Хочеш рятувати наших захисників? Укладай контракт або трудову угоду з військом – жодних інших варіантів. Finita la commedia:
“… у законодавстві України передбачено єдиний шлях поповнення некомплекту особового складу військових частин, у тому числі й військових закладів охорони здоров’я, – через укладення контрактів на проходження військової служби або трудових угод”.
І “вишенька на торт”: “У зв’язку з цим розроблення окремої процедури залучення працівників закладів охорони здоров’я до сил і засобів операції об’єднаних сил недоцільне”. Іншими словами, військове керівництво країни припинило “ламати комедію” у стосунках з ПДМШ. Адже у відповідь на депутатський запит Ольги Богомолець від 15 травня цього року т.в.о. Міністра оборони Іван Руснак повідомив, що в Генштабі опрацьовується проект наказу про порядок залучення працівників закладів охорони здоров’я до проведення ООС (який би замінив аналогічний порядок, що існував під час АТО) у рамках проекту ПДМШ.
Минув місяць, і вже т.в.о. начальника Генштабу Ігор Колесник відповідає тій самій Богомолець: “Повідомляю, що на сьогодні порядок залучення працівників закладів охорони здоров’я регламентується частиною першою статті 8 Закону України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”. Згадана частина перша статті 8 каже лише, що “Генеральним штабом Збройних Сил України за погодженням з відповідними керівниками залучаються та використовуються… працівники закладів охорони здоров’я”. Словом “порядок” це речення навряд чи можна назвати, але воно нічого не каже про якісь контракти чи трудові угоди. І ось відповідь самого Муженка розставила всі крапки над “і”.
Геннадій Друзенко бачить у цьому елемент більш широкої кампанії по знищенню добровольчого руху – завдання, яке “генералітет України виконує набагато завзятіше та ефективніше, аніж свій конституційний обов’язок з відновлення територіальної цілісності та суверенітету України на окупованих територіях”. Як наслідок, ПДМШ доведеться вивести своїх медиків-добровольців з військових частин у зоні ООС до кінця року.
“Ми ніколи не відмовляли пироговців підписувати контракт із ЗСУ – пише Друзенко на Facebook. – Більше 30 наших ветеранів наразі одягнули погони. Але далеко не всі медики, які хочуть допомагати нашим захисникам, можуть з об’єктивних причин піти служити: малі діти, старі батьки, пацієнти, стан здоров’я тощо”.
Схоже на те, що листопадова ротація медиків ПДМШ в місцях тимчасової дислокації військових частин в районах проведення ООС буде останньою.
Для довідки: тільки у третьому кварталі цього року бригади медичної евакуації ПДМШ 641 раз надавали допомогу військовим на фронті, у тому числі – 27 разів виїжджали на евакуацію поранених.
Детальніше про взаємини ПДМШ з військовим керівництвом країни після заміни АТО на ООС можна прочитати на нашому сайті (в хронологічному порядку):
- Керівники ПДМШ зустрілись з Міністром оборони Степаном Полтораком (22 травня 2018)
- Комітет ВР з питань охорони здоров’я вкотре підтримав ПДМШ: вимагає від Генштабу ЗСУ затвердити порядок залучення медиків-добровольців до ООС (19 червня 2018)
- Про евфемізми та особливості листування з Генштабом (7 вересня 2018)
- Юлія Тимошенко: “Генштаб зобов’язаний не просто толерувати цивільних медиків-добровольців, а залучати їх до ООС” (24 вересня 2018)
- Військове керівництво проти медиків-добровольців: права рука не знає, що робить ліва? (28 вересня 2018)